InstalTechnic

Doradztwo

Naglówek

Doradzamy przy wyborze optymalnych rozwiązań

Pompa Ciepła (gruntowa) - przykładowe obliczenia

Przy poprawnie dobranej i wykonanej instalacji dolnego źródÅ‚a, dobrze dobranej pompie ciepÅ‚a i dobrze wykonanym górym źródle (najkorzystniej gdy jest to ogrzewanie podÅ‚ogowe i/lub Å›cienne) oraz skonfigurowaniu, żeby pompa ciepÅ‚a nie wÅ‚Ä…czaÅ‚a żadnych grzaÅ‚ek (o ile je posiada), można bez problemu uzyskać COP okoÅ‚o 4,0 lub wyższy, a dla CWU - COP okoÅ‚o 3,2 lub wyższy. Dodatkowo przy niewielkim przewymiarowaniu mocy pompy ciepÅ‚a, mamy możliwość ustawienia godzin pracy tak, żeby wykorzystywaÅ‚a gÅ‚ównie II taryfÄ™. Wtedy praca pompy jest dodatkowo - dwa razy bardziej oszczÄ™dna.

 

Prosta kalkulacja porównania do gazu ziemnego, gdyż jest bardzo popularny i wiele osób do niego siÄ™ odnosi: 1kWh z rachunku (październik 2012, mazowieckie, elektrownia Å»yrardów) taryfa II brutto = 0,3373 zÅ‚; taryfa I brutto = 0,6870zÅ‚. Przy COP 4 realny koszt uzyskania 1kWh energii do CO to tylko 0,0843zÅ‚, do CWU przy COP 3,2 koszt uzyskania 1kWh energii do CO to jedynie 0,1054zÅ‚. 

Gaz ziemny - koszt biorÄ™ np. z http://muratordom.pl/instalacje/ogrz...e,26_8670.html , czyli 1m3 gazu = 2,40zÅ‚. Z 1m3 gazu otrzymamy okoÅ‚o 9kWh, czyli koszt 1kWh energii to 0,2666 zÅ‚, czyli przy kotle kondensacyjnym i podÅ‚ogówce mamy realny koszt uzyskania energii do CO: 1kWh= 0,2491zÅ‚. PrzyjmujÄ™ wartoÅ›ci maksymalne do uzyskania przy sprawnoÅ›ci 107%. Sprawność przyjmujÄ™ specjalnie zawyżonÄ…, żeby nie być stronniczym.

Porównanie:
0,2491 : 0,0843 = 2,95, czyli PC grzeje prawie 3 x taniej CO i
0,2491 : 0.1054 = 2,36, czyli PC grzeje 2,3 raza taniej CWU.

PrzykÅ‚ad: Dom 170m2, parterowy ocieplony dość dobrze, prawie zero mostków termicznych, Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ok. 85-90% + GWC.
Pompa Ciepła: 720zł (CO) + 370zł (CWU)
Kocioł Kondensacyjny (CO + CWU) 2997zł. Oszczędności roczne 1907zł.
 
Nasuwa siÄ™ pytanie - jaka bÄ™dzie różnica przy gorszym ociepleniu? WspóÅ‚czynniki 2,95 i 2,36 sÄ… staÅ‚e.
Jeżeli ogrzewanie pompÄ… ciepÅ‚a kosztowaÅ‚oby ze wzglÄ™du na gorsze parametry cieplne - 2500zÅ‚ na sezon, 
wtedy koszt gazu ziemnego wyniesie okoÅ‚o 6875zÅ‚ przy tych samych zaÅ‚ożeniach, czyli różnica to... 4375zÅ‚ rocznie. Chyba jest nad czym pomyÅ›leć...

Wentylacja - informacje techniczne

GÅ‚ówne wytyczne dla projektantów wentylacji sÄ… zawarte w normie: PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych 
zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania. Potem uchwalono zmianę w tej normie: PN-83/B-03430/Az3:2000.
 

 

GÅ‚ówne postanowienia z obu norm w skrócie:

StrumieÅ„ objÄ™toÅ›ci powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest okreÅ›lony przez sumÄ™ strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeÅ„ pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej:

  • w kuchni z oknem zewnÄ™trznym, wyposażonej w kuchenkÄ™ gazowÄ… lub wÄ™glowÄ… - 70 m3/h,
  • w kuchni z oknem zewnÄ™trznym, wyposażonej w kuchenkÄ™ elektrycznÄ… - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50m3/h w mieszkaniu dla wiÄ™cej niż 3 osób,
  • w kuchni bez okna zewnÄ™trznego wyposażonej w kuchniÄ™ elektrycznÄ… - 50 m3/h,
  • w Å‚azience (z WC lub bez) - 50 m3/h,
  • w wydzielonym WC - 30 m3/h,
  • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h,
  • w kuchni bez okna zewnÄ™trznego, wyposażonej w kuchniÄ™ gazowÄ…, obowiÄ…zkowo z mechanicznÄ… wentylacjÄ… wywiewnÄ… - 70 m3/h,
  • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeÅ„ kuchni, Å‚azienki i WC wiÄ™cej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdujÄ…cego siÄ™ na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h.

Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.

PrawidÅ‚owa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnÄ™trznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, Å‚azienki, oddzielnego ustÄ™pu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (skÅ‚adzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeÅ„ wiÄ™cej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdujÄ…cego siÄ™ na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.

Wentylacja Mechaniczna - porównanie kosztów do wentylacji grawitacyjnej

(przykład - dom parterowy 160m2)

W domu parterowym ze wzglÄ™du na wentylacjÄ™ grawitacyjnÄ… sÄ… w projekcie zwykle minimum 3 kominy, bo dom parterowy jest rozÅ‚ożysty. Koszt wykonania trzech kominów od fundamentu po dach z wykoÅ„czeniem bÄ™dzie siÄ™ mieÅ›ciÅ‚ w okolicy 3 x 8000 zÅ‚. Koszt od fundamentu po wykoÅ„czenie i obróbkÄ™.

Å»eby wentylacja mogÅ‚a w ogóle dziaÅ‚ać (jak wystÄ…piÄ… sprzyjajÄ…ce warunki), w oknach trzeba zaÅ‚ożyć nawiewniki, żeby powietrze miaÅ‚o możliwość wpadać do wewnÄ…trz. Nawiewniki trochÄ™ kosztujÄ…. Pomijam wentylatory elektryczne w Å‚azience, toaletach i inne podobne dodatkowe koszty. W jedym z kominów jest zwykle zawarty jeden kanaÅ‚ do kominka, wiÄ™c bez rezygnacji z niego, komin można zmniejszyć o koszt wykonania kanaÅ‚ów wentylacji grawitacyjnej i koszt bÄ™dzie mniejszy o okoÅ‚o 3000 zÅ‚. Czyli na wentylacjÄ™ grawitacyjnÄ… szacunkowo trzeba wydać okoÅ‚o 21 000 zÅ‚.

PiszÄ™ okoÅ‚o, gdyż każdy dom jest inny i podobnÄ… kalkulacjÄ™ należy przeprowadzić dla każdego domu z osobna analizujÄ…c potrzeby użytkowników i planowane rozwiÄ…zania. Nadal alternatywÄ… do wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, choć już niedÅ‚ugo raczej wentylacja mechaniczna bÄ™dzie wymagana w każdym domu.

Na wentylacjÄ™ mechanicznÄ… z odzyskiem ciepÅ‚a (rekuperacjÄ…) w takim domu można wydać okoÅ‚o 12 000 - 19 000 zależnie od klasy materiaÅ‚ów, rekuperatora, anemostatów/kratek i innych elementów. Na energiÄ™ elektrycznÄ… wydamy okoÅ‚o 300 - 400 zÅ‚/rok + 2 razy w roku nowe filtry - okoÅ‚o 160zÅ‚. Same oszczÄ™dnoÅ›ci z odzysku ciepÅ‚a przez rekuperator i tak bÄ™dÄ… o wiele wiÄ™ksze niż koszt energii elektrycznej i filtrów. Jak by nie liczyć, w takim domu wentylacja mechaniczna wychodzi taniej od grawitacyjnej. Komfort przy wentylacji mechanicznej nieporównywalny.

Można powiedzieć, że dom jest rozÅ‚ożysty, wiÄ™c sÄ… aż 3 kominy, lecz w domu piÄ™trowym sÄ… minimum 2 kominy i w dodatku wysokie. Dochodzi wiÄ™cej szachtów wentylacyjnych dla każdego piÄ™tra osobno. Maksymalnie zejdziemy z kosztami kominów do kosztów zbliżonych do kosztów wentylacji mechanicznej. MaÅ‚y dom - maÅ‚e kominy, maÅ‚a instalacja, maÅ‚y rekuperator. Duży dom - duże kominy, duża instalacja wentylacji mechanicznej i duży rekuperator. Prawie nic to nie zmienia. Jeżeli weźmiemy pod uwagÄ™ kominy z niskiej klasy cegÅ‚y to powinniÅ›my porównać je z niskiej klasy kanaÅ‚ami wentylacyjnymi i niskiej klasy rekuperatorem. Znowu wyjdzie na jedno.

SÅ‚ynny wydatek na wentylacjÄ™ mechanicznÄ… biorÄ…c jÄ… pod uwagÄ™ już na etapie budowy fundamentów możemy zniwelować do zera. Finansowo wychodzi podobnie, a komfort mieszkania bez porównania wyższy. WÅ‚aÅ›ciwie nieporównywalny.

Tak naprawdę wentylację mechaniczną planujemy dla komfortu mieszkania, a wydatek na nią możemy zniwelować "znacznie"...
 

InstalTechnic

Obsługujemy całe Podkarpacie

 

Ustrobna koło Krosna

38-406 Ustrobna 273

 

Paweł 538 153 163

Henryk 608 575 118

 

biuro@instaltechnic.pl

 

Pracujemy gÅ‚ównie:

pon. - pt. 7:00 - 15:00

 

 

Dojazd do siedziby firmy

 

Dane rejestrowe:

Instaltechnic Sp. z o.o. Ustrobna 273

38-406 Ustrobna, NIP 52918 21016

KRS 0000725038 Centralna Informacja

Krajowego Rejestru SÄ…dowego

Kapitał zakładowy 62 000,00 zł

© 2005 - 2024 Instaltechnic. Wszelkie prawa zastrzezone. Projekt i budowa strony internetowej: L77